Księgarnia Forum Księgarni Gandalf
Książki i nie tylko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Polskie pisarki
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Księgarni Gandalf Strona Główna -> Pogaduszki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
magnolia

PostWysłany: Nie Gru 19, 2010 22:29    Temat postu: Polskie pisarki Odpowiedz z cytatem

Jest wiele wybitnych pisarek, ale chciałabym, abyśmy się skupili na naszych polskich autorkach. Których książki czytujecie, może macie ulubione nazwiska i oczywiście, jakie książki ich autorstwa należą do waszych ulubionych?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ian

PostWysłany: Pon Gru 20, 2010 2:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W dorobku polskiej literatury jest wiele wybitnych nazwisk kobiecych. Chociażby Orzeszkowa, Dąbrowska a ze współczesnych Tokarczuk.
Powrót do góry
bzik

PostWysłany: Pon Gru 20, 2010 3:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja tam wolę właśnie nasze współczesne autorki. Chmielewska pisze świetne kryminały, a Grochola ma na swoim koncie kilka fajnych romansów. Ostatnio z kolei zaczytuje się sagą Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. „Cukiernia pod Amorem” jest strzałem w dziesiątkę. Szkoda tylko, że w przyszłym roku ukaże się trzecia i ostatnia jej część.
Powrót do góry
magnolia

PostWysłany: Pon Gru 20, 2010 4:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tą genialnością Grocholi nie do końca mogę się zgodzić. Jej książki są jak dla mnie za bardzo sztampowe. Co innego Chmielewska, rzeczywiście pisze z pomysłem i nietuzinkowo. „Cukiernię pod Amorem” czytałam i wiem, że innym czytelniczkom też się podoba. Wystarczy zajrzeć na blogi czytelnicze, żeby zobaczyć co o niej myślą więc Pani Gutowska-Adamczyk może niedługo będzie jedną z bardziej znanych polskich pisarek

Ostatnio zmieniony przez magnolia dnia Pią Gru 24, 2010 10:44, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
ian

PostWysłany: Pon Gru 20, 2010 5:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co powiecie w takim razie o takich nazwiskach jak Musierowicz skoro mówimy też o książkach dla młodzieży? Przecież jej książki są nieocenione w porównaniu z tymi jakie dziś są oferowane młodym dziewczynkom, jakimś „Zmierzchem” czy innym jemu podobnym.
Powrót do góry
bzik

PostWysłany: Pon Gru 20, 2010 6:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja się wychowałam na całej „Jeżycjadzie”. Uwielbiałam te książki. Moje dzieci też obowiązkowo będą musiały ją przerobić. A „Cukiernia pod Amorem” naprawdę jest godna bliższej uwagi. Zupełnie odświeża gatunek sagi. Jest wielowymiarowa, bardzo bogato zbudowana, ma wiele aspektów. Nagromadzenie bohaterów jest bardzo duże a zmienianie czasu akcji w książce nadaje jej smaczku. Mogłoby się wydawać, że taka budowa jest bardzo chaotyczna, ale autorka bardzo zgrabnie wszystko ogarnia i naprawdę czyta się to lekko i z wielką przyjemnością
Powrót do góry
ian

PostWysłany: Wto Gru 28, 2010 10:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To w takiem razie czy uważacie, ze nasze polskie pisarki są w stanie dorównac tym zagranicznym?
Powrót do góry
Bunia91

PostWysłany: Wto Gru 28, 2010 22:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja od siebie dodaje Zofię Nałkowską, jest dla mnie świetną pisarką i zawsze chętnie do niej wracam. Tym bardziej, że tworzyła w trudnym dla Polski okresie Smile

Co do pytania, uważam, że jak najbardziej dorównują poziomem zagranicznym pisarką choć troche inne tematyki biorą na warsztat Smile
ian

PostWysłany: Sro Gru 29, 2010 13:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zofia Nałkowska zacną pisarką była. Racja, popieram
A inne tematy brane na warsztat przez nasze pisarki tzn. jakie?
Powrót do góry
fenek6665

PostWysłany: Sro Gru 29, 2010 16:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grochola jest miła na długie wieczory, Olga Tokarczuk to na pewno ktoś, przed kim schylam głowę, Nałkowska także, ale jednak moi ulubieni, to w większości pisarze, nie- pisarki...
Bunia91

PostWysłany: Sro Gru 29, 2010 18:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Źle się wyraziłam Very Happy
Odnośnie współczesnych pisarek to faktycznie tematycznie się to wiele nie różni, jednak mnie chodziło o te dawniejsze Smile
Zefir

PostWysłany: Sro Gru 29, 2010 19:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bzik napisał:
Ja się wychowałam na całej „Jeżycjadzie”. Uwielbiałam te książki. Moje dzieci też obowiązkowo będą musiały ją przerobić. A „Cukiernia pod Amorem” naprawdę jest godna bliższej uwagi. Zupełnie odświeża gatunek sagi. Jest wielowymiarowa, bardzo bogato zbudowana, ma wiele aspektów. Nagromadzenie bohaterów jest bardzo duże a zmienianie czasu akcji w książce nadaje jej smaczku. Mogłoby się wydawać, że taka budowa jest bardzo chaotyczna, ale autorka bardzo zgrabnie wszystko ogarnia i naprawdę czyta się to lekko i z wielką przyjemnością

Jeżycjada jest stara
nie jesteśmy w PRLu
teraz za takie numery jakie zrobiłoby dziecko wzorując się na Jeżycjadzie jego rodzice trafiliby do więzienia

teraz do 22 młodzież ma być w domu, bo później policja przywozi
a w Kwiecie kalafiora Gabrysia z Pyziakiem o 2 w nocy na spacer idzie

istna patologia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
ian

PostWysłany: Sob Sty 01, 2011 13:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No wiesz, czasy się zmieniają, ale te książki nawet rodem z PRL-u mogą być nadal świetne i ciągle mogą się podobać. A co do książek młodzieżowych to ja nie wiem na czym byłoby lepiej żeby te nastolatki się wzorowały. Na książkach Musierowicz czy na najnowszych hitach młodzieżowych w stylu "Zmierzch"?
Powrót do góry
bzik

PostWysłany: Nie Sty 02, 2011 18:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak. Taka Bella wpakowała się w niezłe tarapaty. Ja nie chciałabym, żeby moja córka szwendała się z jakimś tajemniczym Edziem po mieście.
Powrót do góry
Bunia91

PostWysłany: Pon Sty 03, 2011 19:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to trochę niepokojące, że obecna młodzież wychowuje się na takich cyklach jak "Zmierzch". W końcu pociągające staje się byc wszystko co zakazane a chyba nie to do końca powinno się przekazywac młodym ludziom Smile

Przypomniało mi się jeszcze o Marii Dąbrowskiej jeśli chodzi o przeszłośc. Bardzo lubiałam jej twórczośc i dalej wracam w wolnej chwili Smile
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Księgarni Gandalf Strona Główna -> Pogaduszki Wszystkie czasy w strefie GMT
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

Skocz do: